دو شرکت بزرگ فولادسازی دنیا یعنی شرکت‌های تایسن گروپ آلمان و تاتا استیل هند بعد از ماه‌ها مذاکره اعلام کردند که با یکدیگر ادغام خواهند شد. دلیل این تصمیم‌گیری تلاش برای حفظ قدرت رقابت در بازاری است که با محصولات ارزان قیمت چین اشباع شده است و هر روز با فشار تازه‌ای از جانب قیمت و نیروهای بازاری روبرو می‌شود.

این دو شرکت قرار است به صورت جوینت ونچر با هم همکاری کنند و دومین فولادسازی بزرگ اروپا را تشکیل دهند. انتظار می‌رود درآمد سالانه این شرکت تازه که از ادغام این دو شرکت ایجاد می‌شود و دفتر اصلی آنها در هلند قرار خواهد داشت به مرز ۱۸ میلیارد دلار امریکا برسد و بالغ بر ۴۰ هزار نفر کارمند و کارگر در بخش‌های مختلف آن به کار مشغول باشند.

دلیل این سیاست‌گذاری چیست؟

اما سوال این جاست که چرا دو شرکت بزرگ فولادسازی دنیا تصمیم به ادغام با یکدیگر گرفتند؟ در پاسخ به این سوال مدیرعامل تاتا استیل گفت: دلیل این تصمیم کاهش هزینه‌های تولید و افزایش صرفه اقتصادی فعالیت تولیدی است. ما انتظار داریم بعد از ادغام سالانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون یورو (۵۵۰ تا ۷۲۰ میلیون دلار امریکا) در هزینه‌های تولید صرفه جویی شود و این مزیت اقتصادی مهمی برای ما ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: صنعت فولادسازی در دنیا هنوز با چالش‌های بزرگی روبرو است که یکی از این چالش‌ها ظرفیت بیش از حد تولید در بسیاری از کشورها است. از طرف دیگر تقاضا در دنیا با سرعت بسیار کمی رشد می‌کند که رکود بخش مسکن و فعالیت‌های زیرساختی در تعداد زیادی از کشورها عامل اصلی این کندی رشد تقاضا است. از طرف دیگر بعد از ادغام این دو شرکت، شماری از نیر‌وهای کاری اخراج خواهند شد و هزینه های تولید کم می شود. این مساله ممکن است برای کارگرانی که اخراج می شود نگران کننده باشد ولی باید در نظر گرفت که برای حفظ کارخانه کاری ضروری است.

 هانریش هیسینگر مدیرعامل شرکت تایسن گروپ افزود: یکی دیگر از دلایل اصلی برای این ادغام، مساله مازاد ظرفیت تولید در اروپا است. وضعیتی که به دلیل  افزایش واردات فولاد از چین و قیمت پایین محصولات این کشور  در مقایسه با محصولات جهانی هر روز بدتر می‌شود و کار را برای فولادسازان اروپایی سخت‌تر می‌کند.

در سال‌های آتی بالغ بر ۴ هزار شغل در این شرکت تازه حذف می‌شود. ما در  نظر داریم روند تعدیل را به صورت تدریجی انجام دهیم ولی قطعا این فرصت‌های شغلی حذف خواهد شد. نکته دیگر که نیمی از این  مشاغل در کارخانه‌های فعلی تایسن‌گروپ خواهند بود و نیمی دیگر در کارخانه های فعلی تاتا خواهند بود.

 برخی از کارشناسان بر این باور هستند که این دو شرکت مدتها است که فرایند ادغام را آغاز کرده‌اند ولی در این زمینه اطلاع رسانی نکرده بودند.

به هر حال ادغام دو غول فولادسازی در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۷ میلادی نشان می‌دهد که هنوز بحران در بازار فولاد دنیا ادامه دارد و زمانیکه دو غول فولاسازی برای بقا نیاز به راهکارهای جدید و ابزارهای متفاوت دارند، دیگر فولادسازان هم باید به فکر روش‌های خلاقانه‌تری برای حفظ بقا در بازار فولاد دنیا باشند. ابزارهایی که شاید تاکنون کمتر مورد توجه قرار داشته است.