unique visitors counter
  (031) 95011166 (031) 95011177
  (031) 95011188 (031) 95011199
تاثیر سیاست های تعرفه ای آمریکا در بازار فولاد ایران

تاثیر سیاست های تعرفه ای آمریکا در بازار فولاد ایران

به گزارش فولاد آهن امروز، بازار فولاد اگرچه طی سه سال گذشته به تبع کاهش ساخت و ساز در بازار مسکن در رکود عمیقی فرو رفت اما اکنون باتوجه به مجموعه عوامل خارجی و داخلی کشور، کارشناسان فولاد، سال جاری را سال تثبیت این صنعت ارزیابی کرده‌اند. هرچند سال۹۵ با امیدها و برنامه‌های بسیاری متاثر از رفع تحریم‌ها در پایان سال 94 برای فولادسازان آغاز شد که البته تحقق کامل پیدا نکرد.

اما سال جاری با رونقی جهانی، شاهد تحرک‌های به نسبت خوبی در بازار داخلی بودیم. از سوی دیگر افزایش تعرفه‌ها نیز توانست رونق بیشتری برای بیشتر تولیدکنندگان داخلی به همراه بیاورد. از این‌رو با توجه به رونق نسبی که در پایان سال ۹۵ در بازار فولاد ایجاد شد، می‌توان تثبیت همین وضعیت را تا پایان سال۹۶ پیش‌بینی کرد.

سال ۹۶ سال پرتقاضایی خواهد بود

در همین ارتباط محمدرضا بنی‌اسدی، کارشناس صنعت فولاد در گفت و گو با فولادنیوز عنوان کرد: چشم‌انداز فولاد را اگر با توجه به اتفاق‌های جهانی در نظر بگیریم که به‌دنبال خود بر بازار داخلی تاثیرگذار خواهد بود به نظر می‌رسد اتفاق چندان خاصی پیش‌رو نباشد که سبب کاهش یا افزایش یکباره در بازار فولاد شوند.

وی در ادامه با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر بازار فولاد تصریح کرد: تولیدات داخلی تا حد زیادی به نرخ سنگ‌آهن بستگی دارد، چراکه محصول فولاد متاثر از نرخ مواد خام خواهد بود که باتوجه به وضعیت فعلی نرخ سنگ‌آهن نمی‌توانیم شاهد افزایش یا کاهش قیمتی فولاد باشیم..

بنی‌اسدی با اشاره به کاهش تعرفه‌ای که در ماه‌های پایانی سال گذشته رخ داد، افزود: کاهش تعرفه‌ها در سال ۹۶ بیشتر به سمت محصولات پایین‌دستی فولاد حرکت کرده است. ازاین‌رو به نظر می‌رسد کاهش تعرفه تغییر جدی ایجاد نکند، چراکه این کاهش تعرفه روی ورق‌های فولادی و برای صنعت پروفیل است.

وی تاکید کرد: البته این کاهش تعرفه سبب تعادل قیمت‌ها در داخل شده است. درحال‌حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت با کاهش تعرفه کار هوشمندانه‌ای انجام داده و سبب ثبات و تعادل بازار شده است. وی تاکید کرد: با توجه به وضعیت بازار باید تعرفه را افزایش یا کاهش داد که به نظر می‌رسد برای سال ۹۶ تعرفه کاهشی مناسب‌تر خواهد بود.

بنی اسدی با اشاره به عوامل موثر خارجی عنوان کرد: از بعد جهانی نیز روابط بین چین و امریکا نیز می‌تواند بر بازار تاثیرگذار باشد. چون تعیین‌کننده نرخ فولاد درحال‌حاضر چین است. البته سیاست‌های تعرفه‌ای امریکا که این کشور بر محصولات فولادی اعمال خواهد کرد نیز تاثیرگذار خواهد بود.

این کارشناس صنعت فولاد در پایان عنوان کرد: هرچند می‌توان با دید خوش‌بینانه تغییراتی در برخی حوزه‌های فولاد پیش‌بینی کرد، اما به طور قطع نمی‌توان گفت وضعیت فولاد تا پایان سال ۹۶ آنچنان کاهشی یا آن‌چنان افزایشی باشد و در کل در حالت تثبیت خود باقی خواهد ماند.

درج پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های الزامی نشانه گذاری شده اند *